If you are out and about and find an example of real life math,
take a picture or find a link and send it to me at jswope@phil-mont.com
with a short description.

You are welcome to leave helpful comments and suggestions!

Friday, November 5, 2010

Math at the Movies

Hannah went to the movies and found the following real-life application:

The first picture is prices for tickets, the second is for popcorn prices.

If a people buy tickets for a 3-D matinee showing of a movie they pay $12.50 each. If people buy b large bags of popcorn they pay $8.00 for each. An equation for if some people got popcorn and a 3-D matinee would be 12.50a+ 8b= total price. 

I forgot to ask her what movie she saw!

No comments:

Post a Comment